מפת האתר

מהו אבטיפוס ומהן השיטות לבנייתו?

אבטיפוס

אבטיפוס הוא דגם ראשוני של מוצר כלשהו (לרוב מוצר תעשייתי). במהלך הבדיקה של אב הטיפוס מבצעים עליו בדיקות שונות ואנליזות מפורטות על מנת לזהות כשלים שעלולים לצוץ מאוחר יותר בשלב הייצור ההמוני ולגרום לאובדן מסיבי של הכנסות.

לדוגמה, אם בוחנים את חומרי הגלם השונים מהם ניתן לייצר את המוצר, אפשר לחשב את עלות החומרים השונים ולדעת כיצד כדאי לתמחר אותו. אם לא היינו מבצעים את השלב הזה, ייתכן שהיינו נותנים הערכת מחיר גבוהה או נמוכה מדי שהייתה מכשילה אותנו בשוק.

מסיבה זו, למרות שיקר יותר לבנות אבות טיפוס מאשר ליצר מוצרים באופן המוני, הרי שבטווח הרחוק מדובר בהליך משתלם ביותר, שלא לומר חובה.

רישום פטנטים

חברות אשר יוצרות אבות טיפוס מחויבות בדרך כלל לשמירה על סודיות המוצר ובכלל זאת עבודה אל מול פטנטים מוגנים, כך שחובה לבחור בחברה בעלת נהלי אבטחת מידע מחמירים ככל הניתן אשר שומרות על דיסקרטיות מלאה של לקוחותיה. יש לדעת שמשרד הפטנטים אינו דורש הצגה של מודל או אב טיפוס לפני רישום פטנט, כך שאפשר לרשום את הפטנט תוך כדי למידת האבטיפוס, תכונותיו ומאפייניו ולאחר שמבצעים בו שינויים בהתאם. מוזמנים לקרוא את המאמר >> שלושת הדיברות לפיתוח פטנטים – מדמיון למציאות.

סוגים שונים של אבות טיפוס

ישנם מספר סוגים שונים של אבות טיפוס, החל מדגם ראשוני ועד למודל עובד לחלוטין. בדרך ישנם מספר דגמי ביניים, למשל:

מודל התכנות – מודל אשר בודק את המוצר מבחינת התכנות טכנולוגית. מודל זה נפוץ במיוחד כאשר בודקים טכנולוגיות חדשות או מוצרים בעלי מאפיינים מכנים חדישים.

מודל חוויתי – זהו למעשה דגם שמאפשר להחזיק או להרגיש את המוצר מבחינת הנדסת האנוש שלו.

מודל עיצובי – מודל אשר נועד להדגיש את תכונותיו העיצוביות של המוצר לצורך הצגה בכנסים, תערוכות ובמטרה למכור אותו ולהציג אותו בפני משקיעים ויזמים.

מודל סופי – זהו המודל הקרוב ביותר לפיתוח של המוצר הסופי והוא למעשה מודל מתפקד לכל דבר ועניין. זהו מן הסתם גם המודל המורכב ביותר ולכן יקר יחסית ודורש עבודות ליטוש ושיוף נוספות לאחר הייצור הראשוני שלו.

שיטות שונות לבניית אב טיפוס

ישנן מספר שיטות שונות באמצעותן ניתן ליצור אבטיפוס, בין היתר חיתוך באמצעות לייזר, עיבוד שבבי (CNC), הדפסה תלת ממדית, משיכות וואקום, שכפול באמצעות תבניות וכך הלאה. כל שיטה מתאימה לעבודה עם חומרים שונים כגון עץ, MDF, פלסטיק או גומי וגם רמת הדיוק של האבטיפוס המוגמר משתנה משיטה לשיטה. תחום זה הוא תחום דינאמי מאוד ולכן שיטות חדשות יותר דוחפות אט אט את השיטות הישנות יותר ומחליפות אותן.

הבחירה בשיטה הטובה ביותר צריכה להתבצע על ידי צוות המהנדסים בחברה שאחראית על ייצור האבטיפוס בהתחשב במגבלות, בחסרונות וביתרונות של כל שיטה. אם האבטיפוס הוא מורכב יחסית, ייתכן שיהיה צורך להשתמש בכמה שיטות במקביל על מנת להשיג את התוצאה המיטבית.

 

חיתוך עץ בלייזר: יתרונות ושימושים מתאימים שלושת הדיברות לפיתוח פטנטים – מדמיון למציאות ייצור מודלים רפואיים – מהפכה בעולם הרפואה אילו חומרים משמשים להדפסת תלת מימד? פרספקס – תכונות, שימושים והעדיפות לחיתוך בלייזר השלבים לתכנון, עיצוב ופיתוח מוצר חדש בצורה נכונה חומרים לבניית מודלים פרויקטים מובילים בהדפסה תלת מימדית בעולם הרפואה אילו תעשיות משתמשות בחיתוך בלייזר? תכנון וייצור באמצעות מחשב (תיב"מ) לבניית מודלים ודגמים לתעשייה תהליך הפיתוח של אב טיפוס - שאלות תשובות מדוע כדאי לבנות מודל? חיתוך באמצעות לייזר - מהן האפשרויות העומדות בפנינו? חיתוך בלייזר לתעשייה - עולם של אפשרויות הדפסה תלת מימדית ושימושיה ייצור דגמים לתעשייה דגמים - שיטות בנייה ושימושים חשיבותו של החיתוך בלייזר יצירת אב טיפוס וסוגיו השונים חשיבותה של בדיקת אב טיפוס בקבוצת מיקוד בניית דגם לתערוכות מהו אבטיפוס ומהן השיטות לבנייתו? מהו חיתוך בלייזר ומהם יתרונותיו? חיתוך בלייזר - פריצת דרך טכנולוגית
צור קשר
שם:
אנא מלאו את שמכם המלא
תוכן הפנייה:
טלפון:
כתובת דוא"ל:
הודעתך נשלחה בהצלחה

פיתוח פטנטים

קראו על שלושת הדיברות בתהליך פיתוח פטנטים. במעבר מרעיון למוצר, חובה על כל ממציא להתנתק מעולם הדמיון ולנחות על קרקע המציאות עליה מוכרע גורל ההצלחה. קרא עוד