מפת האתר

יצירת אב טיפוס וסוגיו השונים

השימוש באבות טיפוס נעשה בכל קשת העולם התעשייתי לרבות אלקטרוניקה, תוכנה, ובמיוחד עבור מוצרים תלת ממדיים. ההשקעה בבניית אבות טיפוס היא רבה ומהווה אבן בוחן בכל פרויקט חדש בכל תחום כמו תעשייה, בניין חקלאות, ביטחון וכו'.           

אב טיפוס או (Prototype) נגזר מהמילים היווניות Prototypon צורה פרימיטיבית, ראשונית.

הביטוי "אב טיפוס" משמש גם כמטבע לשון עבור ניסויים חדשים במגוון תחומים. דוגמא נפוצה לכך זה גרסאות תוכנה (בטא), תפיסות כלכליות, שיווקיות, חוקיות ופוליטיות המהוות ניסיון שמטרתו להתרחב לכלל המערכת לאחר הבדיקות בסביבה מצומצמת ומוגנת.

בדרך כלל נהוג לבנות אב טיפוס במידות של המוצר הסופי אך לא בהכרח. בתכנון מוצרים גדולים כמו מטוס, נהוג לבנות מספר אבות טיפוס בממדים שנים עבור בדיקות שונות, כמו אווירודינמיות במנהרת רוח.

סוגי אב טיפוס

קיימים מספר סוגים של אב טיפוס:

בוחן עיקרון פעולה – באב טיפוס מסוג זה מתמקדים שאלות פונקציונאליות, אך גם בשאלות של שימושיות בעיצוב.

בוחן תצורה – באב טיפוס זה עוסקים במראה חיצוני, מידות, פרופורציות אך לא בפונקציונליות.

חווית משתמש – פה מתמקדים בעיצוב תוך שימת דגש על נוחות וארגונומיה.

בוחן פונקציונליות – באב טיפוס מסוג זה מתמקדים בכל האספקטים של המוצר – מראה לצד פונקציונליות ונוחות.

ההבדלים בין בניית אב טיפוס ליצור רגיל

חומרים – ביצור המוני נעשה שימוש בחומרים עם דגש על עלות מינימלית. לכן, המתכננים יעשו שימוש באב טיפוס עם חומרים המשקפים בתכונותיהם את מקביליהם במוצרים ליצור המוני.

תהליכים – בניית אב טיפוס שונה במהותה מיצור רגיל שכן מדובר ביצור של מוצר בודד. לכן, עבודת הבנייה באב טיפוס נדיבה במשאבים כמו זמן ומאמץ, ונעשית באופן ידני וכן תוך שימוש במכונות וציוד מיוחד כמו CNC  ומדפסות תלת מימד.

רמת פירוט – המוצר הסופי הינו מושקע ומדוקדק בכל האלמנטים שנקבעו באפיון. לא בהכרח כך הדבר באב טיפוס, הנגזר מאופי הבדיקה המתבצעת עליו. למשל בבדיקות על מראה חיצוני, האב טיפוס יספק פירוט רק בעניין זה. לעומתו, אב טיפוס המתמקד בפונקציונליות מסוימת יציג אופן פעולה.

טכנולוגיות מדפסות התלת מימד שנכנסו לשוק בסערה בשנים האחרונות מהוות דחיפה משמעותית לתחום. המדפסות הפועלות בטכניקות שונות מאפשרות בניית מגוון מודלים מטווח רחב של חומרים ושילובם תוך הגעה לתוצאה סופית מהירה וזולה יחסית. הוזלת מחירי מדפסות אלה מאפשרת לרבים נגישות בבניית מודלים, לרבות אנשים פרטיים.

מגבלות שיטת בניית מודלים

מהנדסים שואפים לבנות אב טיפוס המציג מודל נאמן ככל שניתן למוצר הסופי ובכך לצמצם ככל האפשר את הסיכוי לטעות בתכנון. למרות זאת, במקרים מסויימים מתברר שהמודל אינו מייצג נכון את הדבר האמיתי. לפיכך, בניית אב טיפוס המייצג את כל האלמנטים של המוצר הסופי מחייב השקעה במשאבים כמו זמן וכסף ובמיוחד נכון הדבר כשמדובר בבנייה חוזרת של מודלים ותיקון כל הבעיות בהם.

 

חיתוך עץ בלייזר: יתרונות ושימושים מתאימים שלושת הדיברות לפיתוח פטנטים – מדמיון למציאות ייצור מודלים רפואיים – מהפכה בעולם הרפואה אילו חומרים משמשים להדפסת תלת מימד? פרספקס – תכונות, שימושים והעדיפות לחיתוך בלייזר השלבים לתכנון, עיצוב ופיתוח מוצר חדש בצורה נכונה חומרים לבניית מודלים פרויקטים מובילים בהדפסה תלת מימדית בעולם הרפואה אילו תעשיות משתמשות בחיתוך בלייזר? תכנון וייצור באמצעות מחשב (תיב"מ) לבניית מודלים ודגמים לתעשייה תהליך הפיתוח של אב טיפוס - שאלות תשובות מדוע כדאי לבנות מודל? חיתוך באמצעות לייזר - מהן האפשרויות העומדות בפנינו? חיתוך בלייזר לתעשייה - עולם של אפשרויות הדפסה תלת מימדית ושימושיה ייצור דגמים לתעשייה דגמים - שיטות בנייה ושימושים חשיבותו של החיתוך בלייזר יצירת אב טיפוס וסוגיו השונים חשיבותה של בדיקת אב טיפוס בקבוצת מיקוד בניית דגם לתערוכות מהו אבטיפוס ומהן השיטות לבנייתו? מהו חיתוך בלייזר ומהם יתרונותיו? חיתוך בלייזר - פריצת דרך טכנולוגית
צור קשר
שם:
אנא מלאו את שמכם המלא
תוכן הפנייה:
טלפון:
כתובת דוא"ל:
הודעתך נשלחה בהצלחה